Turbuly Lilla: Emlékszel Szarajevóra?
Abdulah Sidran: Emlékszel még DoliBelre? / Nemzeti Színház, MITEM -
…az a bizonyos múltfeldolgozás ebben a térségben még jó darabig nem lesz túlbeszélt téma.
Emlékszik még valaki Emil Kusturica 1981-es filmjére? Minden bizonnyal. Az Abdulah Sidran regényéből készült, Szarajevóban játszódó film a 17 éves Dino egy nyarát meséli el. 1963-ban vagyunk, a Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaság idején. Dino apja hithű kommunista, aki otthon is taggyűlésekkel vegzálja az övéit, főleg, ha felönt a garatra. Anyja igyekszik összetartani a családot, nevelni a három fiút, Dino pedig éli a kamaszok életét, bandázással, zenéléssel, az első, tragikus végű szerelemmel.
A délszláv háború és Szarajevó éppen 30 éve kezdődött, 3 és fél évig tartó ostroma óta azonban másként gondolunk a városra. Most, 2022 tavaszán, amikor tudjuk, hogy napjainkban is pillanatok alatt pokollá válhat a legbékésebb település is, ez még inkább így van. Nem lehet a történetet úgy nézni, hogy mindezt ne lássuk bele.
Fotók: Esad Mulabegovic / A fotók forrása: mitem.hu
A mai tapasztalatokat a néhány éve készült előadásba a mostani nézők látják bele, Szarajevó drámája azonban benne van Kokan Mladenović rendezésében is. (Hogy az ő színháza mennyire nyitott a társadalmi-politikai kérdésekre, azt a magyar nézők is megtapasztalhatták még 2014-ben, amikor újvidéki rendezése, az Opera ultima elnyerte a POSZT-on a legjobb előadás díját.) Átiratában Dino évtizedekkel később tér vissza a városba, hogy emlékezzen a gyerekkorára. Afféle találkozás egy fiatalemberrel formában, ezért a szereposztás megkettőzi Dino alakját. A fiút Davor Golubović, a felnőtt férfit Mirsad Tuka alakítja. Utóbbi többnyire külső szemlélőként nézi a jeleneteket, néha azonban maga is belép a játékba. A fiatalabb színész akkor tűnik el, amikor Dino egy tragikus esemény kapcsán kénytelen felnőni.
A díszlet fő elemei a bőröndök, az átmenetiség, az úton levés szimbólumai. Van belőlük nagy, közepes, kicsi. A felnőtt Dino egy gurulós változatot húz maga után – ahogy a híradásokból láttuk, a gurulós bőrönd rendre ott van a menekülőkről szóló tudósításokban, ahogy a történelmi felvételeken a keménypapírból készült ősei. Bőröndökben alszik Dino családja a beázó, leromlott lakásban, ahonnan a kiutalt újba költöznének, ha arra nem csapna le egy fontosabb elvtárs. És a felállított bőröndök az előadás végén mintha sírköveket jeleznének.
Az előadás első része néha mulatságos, néha nosztalgikus múltidézés az akkori idők ünnepi beszédeivel, forradalmi dalaival és retorikai fordulataival; mellettük pedig a család mindennapi életével. Kicsit emlékeztet Radu Afrim marosvásárhelyi rendezéseire, a Retromadár blokknak csapódik és forró aszfaltra zuhan-ra és a Grand Hotel Retromadárra, utóbbiban is évtizedekkel később, egy gurulós bőrönddel tér vissza a főszereplő gyermekkora panelblokkos színterére. Nem csoda, a történelmi fordulatok, és az, ahogy ezeket a kisember megéli, az a bizonyos múltfeldolgozás ebben a térségben még jó darabig nem lesz túlbeszélt téma.
Dino szerelmének, Doli Belnek a története azonban tragikus fordulatot vesz, Dino apja is beletörik és belehal abba, hogy a család nem kapja meg a vágyva vágyott lakást, meg abba is, hogy így csalódnia kell a kommunista társadalom igazságosságába vetett hitében.
Az apró jelenetekből építkező előadásban a színészek nem íveket járnak be, hanem egy-egy jellegzetes figurát rajzolnak fel gesztusokkal, beszédmóddal. Kivétel ez alól a három főszereplő: Dino, az apa (Emir Hadžihafizbegović) és Doli Bel (Elma Juković), akiknek sorsívek felépítésére is lehetőségük van, és ezzel jól élnek. Összességében pedig egy kiváló formában lévő, összeszokott társulat benyomását keltik.
Az 1981-ben elkészült filmbe 2019-ben (amikor az előadást Szarajevóban bemutatták) beépültek az azóta eltelt évtizedek tapasztalatai. 2022-re ez a kép tovább sötétült. Úgy tűnik, a „csupán” érzelmes, nosztalgikus utazások kora lejárt.
Abdulah Sidran: Emlékszel még Doli Belre? / Kamerni Teatar 55, Szarajevó
Szereplők: Emir Hadžihafizbegović, Gordana Boban, Mirsad Tuka, Tatjana Šojić, Davor Golubović, Elma Juković, Muhamed Hadžović, Admir Glamočak, Sabit Sejdinović, Amar Selimović, Saša Krmpotić, Sin Kurt.
Díszlet- és jelmeztervező: Adisa Vatreš Selimović. Zeneszerző: Irena Popović. Dramaturg: Vedran Fajković. Rendező: Kokan Mladenović.
Nemzeti Színház, Gobbi Hilda Színpad, 2022. május 5.